ADNB008-48-1PM-C
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
ADNB008-48-1PM-C
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 40W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
AC Voltage - Input :
88 ~ 264 VAC
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, UR, TUV
Current - Output (Max) :
850mA
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
85%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
3.90" L x 1.57" W x 3.54" H (99.0mm x 40.0mm x 90.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
48V