0165N-24V480W1ACQ
Manufacturer:
DINKLE Corporation USA
Part Number:
0165N-24V480W1ACQ
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC CONVERTER, 24V, 480W
In Stock:
982
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, EN, IEC, UL
Current - Output (Max) :
20A
DC Voltage - Input (Max) :
375V
DC Voltage - Input (Min) :
120V
Efficiency :
88%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
480W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.37" L x 4.87" W x 5.29" H (85.5mm x 123.6mm x 134.3mm)
Standard Number :
60950-1; C22.2
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V