DPP960-48-3
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DPP960-48-3
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 960W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
340 ~ 575 VAC (3 Phase)
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
20A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
960W
Size / Dimension :
10.86" L x 4.97" W x 4.68" H (275.8mm x 126.2mm x 4.41mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V