ADN10-24-1PM-C
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
ADN10-24-1PM-C
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, UL
Current - Output (Max) :
10A
DC Voltage - Input (Max) :
375V
DC Voltage - Input (Min) :
90V
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.37" L x 2.36" W x 4.85" H (111.0mm x 60.0mm x 123.0mm)
Standard Number :
Class I Div 2; 508; 60950-1
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V