DPX40-12T0515
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DPX40-12T0515
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
DC/DC DIN RAIL SUP 5V +/-15V 40W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
6A, 300mA, 300mA
DC Voltage - Input (Max) :
18V
DC Voltage - Input (Min) :
9.5V
Efficiency :
85%
Features :
Input Type :
DC
Number of Outputs :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
15V