DPX30-24WD15
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DPX30-24WD15
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-15V 30W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1A, 1A
DC Voltage - Input (Max) :
40V
DC Voltage - Input (Min) :
10V
Efficiency :
82%
Features :
Remote On/Off
Input Type :
DC
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.58" L x 0.97" W x 2.27" H (116.3mm x 24.5mm x 57.6mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V