DRB120-12-1
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DRB120-12-1
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, EN, IEC, UKCA, UL
Current - Output (Max) :
10A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.92" L x 4.88" W x 1.38" H (125.0mm x 124.0mm x 35.0mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V