CHB100W-48S12-DIN
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CHB100W-48S12-DIN
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 100W
Manufacturer :
Cincon
Category :
AC Voltage - Input :
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
8.3A
DC Voltage - Input (Max) :
75V
DC Voltage - Input (Min) :
18V
Efficiency :
87.5%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type :
DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V