DRF480-24-1
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DRF480-24-1
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
20A
DC Voltage - Input (Max) :
370V
DC Voltage - Input (Min) :
125V
Efficiency :
94%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
480W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.53" L x 3.23" W x 4.86" H (115.0mm x 82.0mm x 123.4mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V