DRB100-24-1
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DRB100-24-1
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
4.2A
DC Voltage - Input (Max) :
373V
DC Voltage - Input (Min) :
120V
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.94" L x 1.77" W x 2.95" H (100.0mm x 45.0mm x 75.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V