DDA500N-D2PP-1205-001
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DDA500N-D2PP-1205-001
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
DC/DC DIN RAIL SUP 12V 5V 500W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
20A, 20A
DC Voltage - Input (Max) :
53V
DC Voltage - Input (Min) :
9V
Efficiency :
95%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type :
DC
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.1mm x 36.6mm x 123.4mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
5V