DRB240-24-3-A0
Part Number:
DRB240-24-3-A0
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
AC Voltage - Input :
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Applications :
ITE (Commercial), Laboratory
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
93.1%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type :
AC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Power (Watts) :
240W
Size / Dimension :
4.87" L x 2.17" W x 5.08" H (123.8mm x 55.2mm x 129.0mm)
Standard Number :
61010-1;60950-1;62368-1
Voltage - Isolation :
3.51 kV
Voltage - Output 1 :
24V