DRB240-24-1
Part Number:
DRB240-24-1
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
AC Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus, EAC
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Input Type :
AC
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Size / Dimension :
4.92" L x 1.61" W x 4.88" H (125.0mm x 41.0mm x 124.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V