DRL10-24-1
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
DRL10-24-1
Category:
Industrial, DIN Rail Power Supplies
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 10W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
AC Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Applications :
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
420mA
DC Voltage - Input (Max) :
373V
DC Voltage - Input (Min) :
120V
Efficiency :
87%
Features :
Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.19" L x 0.71" W x 3.58" H (55.6mm x 18.0mm x 91.0mm)
Standard Number :
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V