25NXA220MEFC10X12.5
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
25NXA220MEFC10X12.5
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Bi-Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
218.4 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
182 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V