25YXF2200MEFCGC16X25
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
25YXF2200MEFCGC16X25
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
34 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.85 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.48 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V