LXD40-0450SW
Manufacturer:
Advanced Energy
Part Number:
LXD40-0450SW
Category:
LED Drivers
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 30-89V 450MA
Manufacturer :
Advanced Energy
Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, EN, UL
Current - Output (Max) :
450mA
DigiKey Programmable :
Not Verified
Dimming :
Analog
Efficiency :
88%
Features :
OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output :
30 ~ 89V