LXD35-0450SW
Manufacturer:
Advanced Energy
Part Number:
LXD35-0450SW
Category:
LED Drivers
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 26-78V 450MA
Manufacturer :
Advanced Energy
Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus, EN
Current - Output (Max) :
450mA
DigiKey Programmable :
Not Verified
Dimming :
Analog
Efficiency :
87%
Features :
OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 55°C
Power (Watts) :
35 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
26 ~ 78V