LXC75-0350SW
Manufacturer:
Advanced Energy
Part Number:
LXC75-0350SW
Category:
LED Drivers
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 107-214V
Manufacturer :
Advanced Energy
Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus, EN
Current - Output (Max) :
350mA
DigiKey Programmable :
Not Verified
Dimming :
Efficiency :
92%
Features :
OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 70°C
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output :
107 ~ 214V