AMER50N-42105Z
Manufacturer:
Aimtec
Part Number:
AMER50N-42105Z
Category:
LED Drivers
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 30-42V 1.05A
In Stock:
100
Manufacturer :
Aimtec
Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.05A
DigiKey Programmable :
Not Verified
Dimming :
Efficiency :
87%
Features :
SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Power (Watts) :
44.1 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP65, IP67
Size / Dimension :
1.91" L x 7.36" W x 1.31" H (48.6mm x 187.0mm x 33.3mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305V
Voltage - Input (Min) :
90V
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
30 ~ 42V