16YXF220MEFC8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
16YXF220MEFC8X11.5
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
250 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
400 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
280 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V