TP-POE-HP-56G-FBN
Manufacturer:
Tycon Systems, Inc.
Part Number:
TP-POE-HP-56G-FBN
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Description:
56V 60W 4 PAIR HIGH POWER GIGABI
Manufacturer :
Tycon Systems, Inc.
Category :
Power over Ethernet (PoE)
Approval Agency :
FCC, TUV
Compliance :
Current - Output :
1.07 A
Data Rate :
10/100/1000 Mbps
Efficiency :
80%
Features :
OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Desktop
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Power (Watts) - Per Port :
60W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.90" L x 3.00" W x 1.50" H (124.5mm x 76.2mm x 38.1mm)
Standard Number :
Type :
Passive Injector
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
56V