DR200D254P16M
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
DR200D254P16M
Category:
Adapter, Breakout Boards
Description:
DUAL ROW 2.00MM PITCH 16-PIN MAL
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Adapter, Breakout Boards
Board Thickness :
0.063" (1.60mm)
Material :
FR4 Epoxy Glass
Number of Positions :
16
Package Accepted :
2mm Header
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Proto Board Type :
Connector to DIP
Size / Dimension :
0.800" L x 0.700" W (20.32mm x 17.78mm)