DR254D254P12F
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
DR254D254P12F
Category:
Adapter, Breakout Boards
Description:
DUAL ROW 2.54MM PITCH 12-PIN FEM
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Adapter, Breakout Boards
Board Thickness :
0.063" (1.60mm)
Material :
FR4 Epoxy Glass
Number of Positions :
12
Package Accepted :
2.54mm Header
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Proto Board Type :
Connector to DIP
Size / Dimension :
0.700" L x 0.600" W (17.78mm x 15.24mm)