DR100D254P06F
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
DR100D254P06F
Category:
Adapter, Breakout Boards
Description:
DUAL ROW 1.00MM PITCH 6-PIN FEMA
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Adapter, Breakout Boards
Board Thickness :
0.063" (1.60mm)
Material :
FR4 Epoxy Glass
Number of Positions :
6
Package Accepted :
1mm Header
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Proto Board Type :
Connector to DIP
Size / Dimension :
0.700" L x 0.300" W (17.78mm x 7.62mm)