FPC100P040
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
FPC100P040
Category:
Adapter, Breakout Boards
Description:
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Adapter, Breakout Boards
Board Thickness :
0.062" (1.57mm) 1/16"
Material :
FR4 Epoxy Glass
Number of Positions :
40
Package Accepted :
FPC Connector
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Proto Board Type :
SMD to DIP
Size / Dimension :
0.900" x 2.050" (22.86mm x 52.07mm)