DR200D254P08F
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
DR200D254P08F
Category:
Adapter, Breakout Boards
Description:
DUAL ROW 2.00MM PITCH 8-PIN FEMA
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Adapter, Breakout Boards
Board Thickness :
0.063" (1.60mm)
Material :
FR4 Epoxy Glass
Number of Positions :
8
Package Accepted :
2mm Header
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Proto Board Type :
Connector to DIP
Size / Dimension :
0.700" L x 0.400" W (17.78mm x 10.16mm)