50PK4.7MEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
50PK4.7MEFC5X11
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
61.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
41 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V