35TZV22M6.3X6.1
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
35TZV22M6.3X6.1
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Impedance :
360 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
250 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
80 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V