50SGV0R47M4X6.1
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
50SGV0R47M4X6.1
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
6 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
4 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V