G8V-1C7T-R-DC12
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G8V-1C7T-R-DC12
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
1 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
16VDC - Max