G8JE-1A7T-R-DC12
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G8JE-1A7T-R-DC12
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
70 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
1 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
4 ms
Switching Voltage :
16VDC - Max