PC796-1C-C2-24S-N-X
Manufacturer:
Picker Components
Part Number:
PC796-1C-C2-24S-N-X
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer :
Picker Components
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
96 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)