A2KM1ASP24VDC1.6R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
A2KM1ASP24VDC1.6R
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
66.7 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
110VDC - Max