AZ979-1C-12D
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ979-1C-12D
Category:
Automotive Relays
Description:
80A AUTOMOTIVE RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
30VDC - Max