AZ979-1A-12DRC1E
Part Number:
AZ979-1A-12DRC1E
Category:
Automotive Relays
Description:
80A AUTOMOTIVE RELAY
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
80 A
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
30VDC - Max