A3M1ACQ12VDC1R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
A3M1ACQ12VDC1R
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 60A 12V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
150 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Resistor
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max