A3F1ACQ12VDC1D
Part Number:
A3F1ACQ12VDC1D
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 60A 12V
Coil Current :
150 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Diode
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max