A2F1CCQ24VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
A2F1CCQ24VDC1.6D
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
66.7 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)