A2HF1ACQ24VDC1.6R
Part Number:
A2HF1ACQ24VDC1.6R
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 24V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Resistor
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)