A2HM1ACQ12VDC1.6
Part Number:
A2HM1ACQ12VDC1.6
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Coil Current :
133.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)