CB1F-WM-24V
Part Number:
CB1F-WM-24V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
20 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
14 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)