A2M1CSQ48VDC1.6D
Part Number:
A2M1CSQ48VDC1.6D
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Coil Current :
33.3 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Diode, Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)