A21CSQ24VDC1.6
Part Number:
A21CSQ24VDC1.6
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)