CP1AH-N-12V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
CP1AH-N-12V
Category:
Automotive Relays
Description:
CP POWER RELAY 1 FORM A 12V
In Stock:
10
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
53.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
20 A
Through Hole
Must Operate Voltage :
6.5 VDC
Must Release Voltage :
1 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
14VDC - Nom