AZ9731-1C-12DC1
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ9731-1C-12DC1
Category:
Automotive Relays
Description:
40A MINI-ISO AUTO RELAY
In Stock:
905
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)