PC792A-1AA-C1-12S-N-X
Part Number:
PC792A-1AA-C1-12S-N-X
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
In Stock:
387
Coil Current :
133.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max