A31CSP24VDC2
Part Number:
A31CSP24VDC2
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
In Stock:
60
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
80 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max