A2M1CSQ24VDC1.6R
Part Number:
A2M1CSQ24VDC1.6R
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
In Stock:
65
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)