A2HF1CSQ24VDC1.6
Part Number:
A2HF1CSQ24VDC1.6
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
In Stock:
174
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)